MENÜLER Fotovoltaikler Hakkında

Modern hesap makinesi kullanmış olan herkes fotovoltaik (PV) sistemlerin ne işe yaradığını anlar. Bu en basitinden güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülme işlemidir. Bu enerji de tüm evlerdeki cihazlarda, ticari binaların aydınlatması ve fabrikalarda kullanılabilir.

 

Tam olarak el tipi hesap makinelerindeki küçük solar hücreler akü kullanmayı gereksiz kılar. PV, dünyamıza temiz, sürdürülebilir elektrik enerjisi sağlayabilir ve fosil yakıtların hızla tükenmemesine yardımcı olur.

 

21.nci yüzyılın PV teknolojisi bunu mümkün kılmaktadır. Mikro inceliklerdeki silikon tabakalar normal güneş ışığını küçük elektrik şarjlarına dönüştürürler. Bu şarj işlemi her zamankinden çok daha küçük paneller ve solar sistemler ile binlerce kere çoğaltılarak şehirlerin ihtiyacı olan elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılarlar.

 

PV sistemleri, ısınma veya sıcak su üretmek için kullanılan solar termal enerji sistemlerinden farklıdırlar. Tek bir PV hücresi, genellikle kristal silikon esaslı  iki veya daha fazla yari iletken katmandan oluşur. Sayet bu silikon güneş ısığına tutulursa küçük elektrik şarjları oluşur ve bu şarjlar da metal kontaklarından doğru (DC) akım olarak alınabilir.

 

Maksimum enerji toplanabilmesi ve dönüştürülebilmesi için tek tek hücreler birbirine elektriksel olarak bağlanıp, bir panel içine yerleştirilirler. Bu paneller hep birlikte bağlanarak ve uygun acılarla yönlendirilerekten solar sistemlerin yapı taşlarını oluşturup, yüksek miktarlarda elektrik enerjisi üretebilirler. Bazı uygulamalarda bu sistemlerden elde edilen yüksek DC voltajlar invertörler yardımıyla düşük AC güçlere çevrilirler.

 

PV Teknolojisi Çeşitleri:

•Monokristal Hücreler

Bu tip hücreler tek silindirik silikon kristallerden kesilen disklerden üretilirler. Monokristal hücrelerin yüksek verimliliklerine rağmen (üzerine düşen ışığın -günümüzde/yaklaşık- %18 kadarını dönüştürebilir) kompleks üretimleri yüzünden biraz daha pahalıdırlar.

•Polikristal Hücreler

Bu tip hücreler dökme ve tekrar - kristalize silikon ingotların mikro incelikte kesilerek elde edilen wafer disklerinden üretilirler. Polikristal hücrelerin üretimleri daha ucuzdur ama verimleri biraz daha düsüktür (üzerine düşen ışığın -günümüzde/yaklaşık- %14 kadarını dönüştürebilirler)

•İnce Film PV

Uygun taban malzeme üzerine son derece ince fotovoltaik malzemeler yayarak elde edilirler. En çok kullanılan ince film PV´ler  a-Si (amorf silicon) esaslıdırlar. Fakat CIGS (copper indium/gallium diselenide), CIS (copper indium selenide), CdTe (Cadmium Teluride), boya ve organik solar hücreler de çok miktarda kullanılan malzemelerdir.

 

PV Sistem (Uygulama) Tipleri:

PV teknolojileri ilk defa uzaydaki uydulara elektrik enerjisi sağlayabilmek için kullanılmıştır. Bugün PV sistemleri dünyada elektrik enerjisi gereken tüm uygulamalarda kullanılmaktadırlar. PV sistemleri 2 kategoride çalıştırılmaktadırlar.

 

Şebeke Bağlantılı PV Sistemleri

Bu sistemler genel elektrik şebekesine bağlanmaktadırlar. Gün boyunca üretilen solar elektrik enerjisi ya hemen kullanılmakta ya da elektrik sağlayan firmalara satılmaktadır. Akşamları ise sistemin artık elektrik üretemediği durumlarda elektrik şebekeden satın alınmaktadır.

 

Şebeke´den Bağımsız PV Sistemleri

Bu sistemler elektrik şebekelerinden izole olarak kullanılmaktadırlar. GSM / TV / Radyo vericileri, telefon ara istasyonları, cadde aydınlatmaları gibi yerlerde uygundurlar. Tekne ve karavanlardaki mobil PV  sistemlerinde de büyüyen bir pazar vardır. Şebeke Bağımsız (Tek başına sistemler olarak da adlandırılırlar) solar sistemler elektrik şebekesi hiç olmayan veya olsa da düzgün elektrik üretilmeyen gelişmekte olan bölgelerde / ülkelerde çok değerli  ve vazgeçilmez uygulama alanları bulmaktadır.

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
MENÜLER  
  Anasayfa  
  Kurumsal  
  Ürünler  
  Projeler  
  Ürün Sertifikaları  
  Ürün Garantisi  
  Montaj Klavuzu  
  Fotovoltaikler Hakkında  
  Solar PV Sistem Bileşenleri  
  Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli  
  Neler Yapabiliriz  
  Haberler  
  Linkler  
  Yasal Uyarı  
  İletişim  
HABERLER  
Mültecilere özel, dünyanın en büyük güneş enerji santrali ...
Ürdün sığınmacı kampında dünyanın en büyük güneş enerjisi parkı açıldı ...
Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı EIF yarın Ankara`da ...
Çatı Pazarı, Öz-Tüketim, Enerji Depolama, Victron Energy ...
Mutlu Akü Fransa`da gelişmiş akülerini tanıttı ...
Elektrik faturasını düşürmenin yolları ...
IEFFA : Güneşe ve rüzgara yatırım yapan kazanacak ...
Yenilenebilir enerji kapasitesi 2022`ye kadar yüzde 43 artacak ...
Belediye, GES`le kendi enerjisini üretecek ...
Türkiye’den ablukadaki Gazze’ye dev enerji desteği ...
 
Tamamı için tıklayınız.  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: