MENÜLER Solar PV Sistem Bileşenleri

 

Güneş Pilleri

Fotovoltaik, görünür veya diğer ışık ışınlarına maruz kaldığında, elektriksel gerilim farkı (voltaj) üretimi yapabilme özelliğidir. “Fotovoltaik” sözcüğü, ışık anlamına gelen “foto” ve elektrik anlamına gelen “voltaik” sözcüklerinin birlesşmesi ile oluşturulmuştur. Fotovoltaik teknolojisi, yani güneş enerjisini kullanılabilir güce çeviren donanımları açıklamak için kullanılan terim, ışıktan elektrik üretir.

 

“Fotovoltaik pil” ise fotovoltaik özellik sonucu elektrik enerjisi üreten yapılardır. Yaygın olarak “Fotovoltaik pil” tanımlaması kullanılmasına rağmen, “bariyer tabakalı fotopil”, “kendi kendine üreten pil”, “güneş pili”, “fototronik fotopil” gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Dolayısıyla güneş pilleri, yüzeylerine gelen güneş ışığını kullanarak doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletkenleri içeren ve mevcut yenilenebilir enerji kaynakları arasında en temizlerden birisi olan yapılardır.

 

Fotovoltaik teknolojisinin avantajlarını şu sekilde özetleyebiliriz:

• Kullanılacak enerji kaynağı sonsuz ve bedavadır.

• Sistemi yıpratacak veya sistemin bozulmasına neden olacak hareket eden parçalar yoktur.

• Sistemi çalısır halde tutmak için çok düşük düzeyde bakım gerekir.

• Sistemler modülerdir ve her yere kolayca monte edilebilir.

• Çalışırken gürültü, zararlı emisyonlar ve kirletici gazlar açığa çıkarmaz

 

Fotovoltaik Sistemin Genel Bölümleri

Bir güneş pili, aktif fotovoltaik malzeme, metal ızgaralar, yansımayı önleyici tabakalar ve destekleme malzemesinden oluşur. Tamamlanmış bir güneş pili, güneş pili içerisine giren güneş ışığını maksimum yapmak ve pilden en yüksek verimi elde etmek için optimize edilmektedir. Güneş pilleri ve bağlantı telleri kırılgan ve aynı zamanda, nem ve uygulanacak baskı ile kolayca aşınabilecek bir yapıdadır. Tek bir güneş pilinin gerilimi 0,5 V civarındadır, bu nedenle çoğu uygulamada yeterli olmamaktadır.

 

Fotovoltaik modüller, güneş pillerinin paralel veya seri olarak bağlanması ile elde edilirler. İki güneş pili paralel bağlandığında, voltaj sabit kalırken akım iki katına çıkar, seri bağlandığında ise, akım sabit kalırken, voltaj iki katına çıkar. Bu sekilde, gerilimi 14-16 volta çıkarmak mümkündür.

 

Fotovoltaik modüller, sert dış ortam sartları için tasarlanmaktadır. Güneş pillerinin ve elektriksel bağlantıların dış ortamdan korunması için modüller kapsüllenirler. Fotovoltaik paneller, fotovoltaik modüllerin, paralel veya seri olarak bağlanması ile elde edilirler. Bu sekilde 12-600 V arasında gerilim elde etmek mümkün olabilmektedir.

 

Fotovoltaik modüllerin birlikte kullanıldıkları cihazlar arasında, batarya (battery), şarj kontrolcüleri (charge controller), evireç (inverter) ve tepe güç noktası takipçisi (peak-power trackers) bulunmaktadır.

 

Bataryalar, fotovoltaik sistemlerde, geceleri veya fotovoltaik sistemler talebi karşılayamadığı zamanlarda, güç sağlamak için kullanılır.

 

Evireç, doğru akımı ALTERNATİF akıma dönüştüren cihazdır.

 

Şarj kontrolcüleri, fotovoltaik modüllerden gelen gücü, bataryaları fazla yüklenmeden korumak için, ayarlamak amacıyla kullanılır.

 

Tepe güç noktası takipçisi, akımı maksimum yapmak için, fotovoltaik sistem tarafından üretilen gerilimi optimize etmek amacıyla kullanılır.

 

FOTOVOLTAİK TEKNOLOJİSİNİN UYGULAMA ALANLARI

Fotovoltaik uygulamalardan, elektrik enerjisine ihtiyaç duyulan her yerde yararlanılabilir. Güneş ışığından bulutlu havalarda ve gece yararlanamama durumunun üstesinden ise, daha önce üretilen enerjinin akülere depolanması ile gelinebilir.

 

Doğrudan Bağlanmış Fotovoltaik Sistem

Doğrudan bağlanmış fotovoltaik sistemde, fotovoltaik panel, yapılan işle doğrudan bağlanmıştır. Bu yüzden, iş ancak, güneş ışığı olduğunda gerçekleşir, bu nedenle çok sınırlı miktarda uygulama gerçekleştirilir. Örneğin su pompalarında sistem sadece güneş olduğu sürece çalısır ve genellikle elektrik depolamak yerine su depolanır.

 

Tek Başına Uygulamalar

Tek başına fotovoltaik sistemler, elektrik şebekesine erişimin olmadığı veya zor olduğu yerlerde kullanılır. Böyle bir sistem, elektrik şebekesinden bağımsızdır ve üretilen enerji genellikle bataryalarda depolanır. Tipik bir tek sistem, fotovoltaik modüller, bataryalar ve şarj kontrolcüsünü içermektedir. Ayrıca, fotovoltaik modüller tarafından üretilen doğru akımı, normal uygulamalarda kullanabilmek için ALTERNATİF akıma çeviren bir evireç de sisteme dahil edilebilir.

 

Şebekeye Bağlı Sistemler

Bu tip fotovoltaik sistemler, yerel elektrik enerjisi ağına bağlıdır. Gündüzleri, fotovoltaik sistem tarafından üretilen elektrik enerjisi ya hemen kullanılır ya da elektrik sağlayıcı firmalara satılır. Güneş ışığı olmadığı zamanlarda, elektrik enerjisi fotovoltaik sistem tarafından üretilemeyeceği için, kullanım için gerekli güç ağdan satın alınır. Sonuçta, şebeke, bataryalara ihtiyaç duymadan, bir çesit elektrik depolama sistemi olarak görev yapmaktadır.

 

Hibrit Bağlı Sistemler

Hibrit bağlı bir sistemde, birden farklı tipte elektrik üretici mevcuttur. İkinci tip elektrik üretici sistem yenilenebilir bir enerji (rüzgar enerjisi gibi) veya geleneksel enerji çesidi (dizel motor ya da şehir elektrik şebekesi) olabilir.

 

Günlük uygulamalara örnekler

Genellikle silikon esaslı malzemelerden yapılan fotovoltaik paneller, elektrik enerjisi üreterek elektrik ihtiyacını karsılamak için yeni nesil araba ve çatıların üzerinde, sokak ışıkları, trafik sinyalleri, hesap makineleri, saatler, doğru akım motorlar ve fanlar, dönüştürücülerde kullanılmaktadır. Ayrıca son yıllarda, çok ilgi çeken diğer bir konu da fotovoltaik yapıların binalara (duvar, çatı, pencere gibi bina bölümlerine) entegre edilmesidir. Böylece, binalara yeni özellik işlevler kazandırılmaktadır.

 

Bedeloglu A., Demir B., Bozkurt Y. “Fotovoltaik Teknolojisi: Türkiye ve Dünyadaki Durumu, Genel Uygulama Alanları ve Fotovoltaik Tekstiller ” Tekstil Teknolojileri Elektronik Dergisi 2010, 4(2) 43-58

 

-.-

 

Solar PV elektrik sistem bileşenleri

PV Güneş Panelleri, Solar İnvertörler, Solar Şarj Kontrol, PWP akü şarjı, MPPT Regülatörler; Aküler, Akü Grupları, Bataryalar; Güneş Takip Sistemleri, Tracker; Solar Kablolama; PV Konnektör; Sigortalama elemanları, kesiciler; Birleşim ve bağlantı kutuları, elektrik panosu; Akümülatör kabini, akü dolabı, raf sistemi; Elektrik sayaçları, çift yölü sayaç (Satış, alış için); Yıldırıma karşı korunma, paratoner, yıldırımsavar; Topraklama, kaçak akım koruma; Montaj elemanları, metal konstrüksiyon, PV modül sehpaları (Bina, çatı, cephe, toprak üstü, açık arazi); Göstergeler, ölçü aletleri; Analiz ve izleme elemanları, datalogger; (display board, internet veya sms üzerinden); Güvenlik, işletme, bakım …

www.solar-academy.com

www.solar-bazaar.com

www.solar-santral.com

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
MENÜLER  
  Anasayfa  
  Kurumsal  
  Ürünler  
  Projeler  
  Ürün Sertifikaları  
  Ürün Garantisi  
  Montaj Klavuzu  
  Fotovoltaikler Hakkında  
  Solar PV Sistem Bileşenleri  
  Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli  
  Neler Yapabiliriz  
  Haberler  
  Linkler  
  Yasal Uyarı  
  İletişim  
HABERLER  
Mültecilere özel, dünyanın en büyük güneş enerji santrali ...
Ürdün sığınmacı kampında dünyanın en büyük güneş enerjisi parkı açıldı ...
Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı EIF yarın Ankara`da ...
Çatı Pazarı, Öz-Tüketim, Enerji Depolama, Victron Energy ...
Mutlu Akü Fransa`da gelişmiş akülerini tanıttı ...
Elektrik faturasını düşürmenin yolları ...
IEFFA : Güneşe ve rüzgara yatırım yapan kazanacak ...
Yenilenebilir enerji kapasitesi 2022`ye kadar yüzde 43 artacak ...
Belediye, GES`le kendi enerjisini üretecek ...
Türkiye’den ablukadaki Gazze’ye dev enerji desteği ...
 
Tamamı için tıklayınız.  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: