Haberler Hurdadan topladıkları malzemelerle engelli aracı ürettiler ...
güneş enerjisi / solar energy

 

Hurdadan topladıkları malzemelerle engelli aracı ürettiler

Trabzon`da Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenleri, hurdadan topladıkları malzemelerle güneş enerjisiyle çalışan engelli aracı üretti.

 

Akçaabat Mesleki Eğitim Merkezi Motorlu Araçlar Teknolojisi Alan Şefi İhsan Türker ve Elektrik Elektronik Teknolojisi Alan Şefi Halil İbrahim Yiğiter`in okulun önünden geçen bir engelliyi görmeleriyle başlayan çalışma, güneş enerjisiyle çalışan ve engellilerin günlük yaşamlarında işini kolaylaştırmayı amaçlayan projeye dönüştü.

 

Merkezin müdürü İbrahim Durukan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Öğretmen arkadaşlarımız proje ile geldiklerinde, bizler de okul aile birliğimizle elimizden gelen tüm desteği sağladık. Hurda ve atık malzemelerin kullanıldığı projeyle, yarışma sonunda güzel bir derece elde ettik." dedi.

 

"3 bin liraya mal ettik"

Durukan, sıfırdan başladıkları aracı yaklaşık 3 bin liraya mal ettiklerini ifade ederek, destek verildiği takdirde aracın üretimini yapabileceklerini ayrıca arızalı engelli araçlarını da tamir edebileceklerini söyledi.

 

Yiğiter, yaşlı bir engellinin durumundan etkilenerek, "Yola çıkarsam şarjım bitecek mi?" sorununu ortadan kaldırmak amacıyla projeyi gerçekleştirerek, engellilerin hayatını kolaylaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Yiğiter, "Yenilenebilir enerji kaynaklarını araştırdık ve güneş enerjisinin bu proje için uygun olabileceğine karar verdik. Ama daha önce böyle bir proje yapmadığımız için hurdacıya gidip engelli aracı ile ilgili araştırmalar yaptık." diye konuştu.

 

"Her şey tamam derken aracın beyni eksik kaldı"

Yiğiter, her şeyi tamamladıktan sonra aracın ileri ve geri hareketini sağlayan, ani kalkışıyla durmasını engelleyen Elektronik Kontrol Ünitesi olan (ECU) beyni bulamadıklarını vurguladı.

 

İnternette uzun süre bu cihazı bulmak için araştırma yaptıklarını belirten Yiğiter, "Cihazın sıfırı çok pahalıydı, ikinci eline ise güvenemediğimiz için almadık. Ayrıca bin 200 liraydı. Tam umudumuzu kaybetmişken, hurdacılar sitesinde çalışmayan bir engelli aracında beyni bulduk. Aracı tamamlamanın heyecanıyla o gün ellerimin titrediğini hatırlıyorum. Aracımızı test sürüşlerinden geçirerek, tamamladık. Engelli bireylere katkımız olduysa ne mutlu bizlere." dedi. Trabzon (AA)

02.09.2017

 

 

Başka haber mevcut değil.
 
MENÜLER  
  Anasayfa  
  Kurumsal  
  Ürünler  
  Projeler  
  Ürün Sertifikaları  
  Ürün Garantisi  
  Montaj Klavuzu  
  Fotovoltaikler Hakkında  
  Solar PV Sistem Bileşenleri  
  Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli  
  Neler Yapabiliriz  
  Haberler  
  Linkler  
  Yasal Uyarı  
  İletişim  
HABERLER  
Mutlu Akü Fransa`da gelişmiş akülerini tanıttı ...
Elektrik faturasını düşürmenin yolları ...
IEFFA : Güneşe ve rüzgara yatırım yapan kazanacak ...
Yenilenebilir enerji kapasitesi 2022`ye kadar yüzde 43 artacak ...
Belediye, GES`le kendi enerjisini üretecek ...
Türkiye’den ablukadaki Gazze’ye dev enerji desteği ...
Aydınlatmanın tek çatı altında toplandığı IstanbulLight Fuarı başladı ...
Hurdadan topladıkları malzemelerle engelli aracı ürettiler ...
Türkiye güneş enerjisinde Avrupa üçüncüsü oldu ...
Batarya Teknolojisinde İlginç Yenilik; Tükürükle Şarj Olan Batarya
 
Tamamı için tıklayınız.  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: