Haberler Japonya elektriği denizler çöller üzerinden taşıyacak ...

 

Japonya elektriği denizler çöller üzerinden taşıyacak

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya, ihtiyacı olan elektriği çölleri denizleri aşarak 2 bin 700 kilometre öteden getirtmeye hazırlanıyor.

 

BMI Research verilerine göre 2026’ya kadar enerji ihtiyacı yıllık yüzde 3,5 büyüyecek Asya’nın söz konusu açlığını bastırmak için elektriği denizler çöller üzerinde taşımak planlanıyor.

 

Tarihin en iddialı enerji projelerinden biri olacak Shivee Energy Complex kapsamında, ekonomisini canlandırmak için atıl durumdaki kaynaklarını dünyanın hizmetine sunmak isteyen Moğolistan, kömür, rüzgâr ve güneş santralleri kurarak, Rusya, Güney Kore ve Japonya’ya elektrik taşıyacak.

 

Gelecek beş yılda 25 bin kişiye istihdam sağlayacak Shivee projesinin Moğolistan’ın gayrisafi yurtiçi hasılasında yıllık yüzde 4 katkı yapması bekleniyor.

 

7 milyar dolarlık proje, Moğolistan Enerji Bakanlığı ve kamuya ait madencilik, enerji ve altyapı danışmanlık şirketi Erdenes Mongol LLC tarafından destekleniyor. 5 bin 280 megavat enerji üretmesi beklenen proje için fizibilite çalışmalarının bu ay sonunda bitmesi planlanıyor.

 

Çin’in elektrik monopolü State Grid’in yürüttüğü çalışma bittikten sonra potansiyel alıcılarla görüşülmeye başlanacak.

 

UBS ve Wood Mackenzie analistlerine göre bu büyüklükte bir ağ, farklı şebekelerin birleştirilmesi, elektriğin nasıl fiyatlanacağı gibi bazı engellerle karşı karşıya. Ayrıca bazı ülkeler de ithal elektriğe fazla bağımlı hâle gelebilir.

 

Wood Mackenzie danışmanlarından Fran Yu’ya göre Çin teknolojisini ithal etmek, enerji sistemleri, hatta milli güvenlik konularında endişeye yol açabilir.

 

GEIDCO’nun diğer büyük projeleri arasında Çin’in Yunnan Bölgesi’nden Tayland, Myanmar, Vietnam ve Bangladeş’e termal enerji; Tibet’ten Hindistan ve Bangladeş’e hidroenerji ve Pakistan’a Çin’den güneş enerjisi, Kazakistan’dan kömür elektriği taşımak bulunuyor.

 

Dünyanın en büyük enerji dağıtım şirketlerinden Çinli State Grid ve Japon SoftBank Group, kuzeydoğu Asya’da büyük bir enerji şebeke kurulması fikrinin arkasındaki isimler. State Grid’in eski Yönetim Kurulu Başkanı Liu Zhenya, iki yıl önce daha da büyük bir proje planlayarak 2050’ye kadar elektriğin 50 trilyon dolara kıtadan kıtaya taşınmasını öngörmüştü.

 

Şu anda Pekin merkezli Küresel Enerji Bağlantısı Kalkınma ve İşbirliği Organizasyonu (GEIDCO) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Liu, nisanda Bloomberg News için kaleme aldığı makalesinde enerji ihtiyacının 30 yıl içerisinde astronomik rakamlara ulaşacağını söylemişti. Liu, “Hayal bile edemeyeceğimiz seviyelerde enerjiye ihtiyaç duyacağız” ifadesini kullanmıştı.

http://enerjienstitusu.com

09.06.2017

 

Başka haber mevcut değil.
 
MENÜLER  
  Anasayfa  
  Kurumsal  
  Ürünler  
  Projeler  
  Ürün Sertifikaları  
  Ürün Garantisi  
  Montaj Klavuzu  
  Fotovoltaikler Hakkında  
  Solar PV Sistem Bileşenleri  
  Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli  
  Neler Yapabiliriz  
  Haberler  
  Linkler  
  Yasal Uyarı  
  İletişim  
HABERLER  
Mültecilere özel, dünyanın en büyük güneş enerji santrali ...
Ürdün sığınmacı kampında dünyanın en büyük güneş enerjisi parkı açıldı ...
Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı EIF yarın Ankara`da ...
Çatı Pazarı, Öz-Tüketim, Enerji Depolama, Victron Energy ...
Mutlu Akü Fransa`da gelişmiş akülerini tanıttı ...
Elektrik faturasını düşürmenin yolları ...
IEFFA : Güneşe ve rüzgara yatırım yapan kazanacak ...
Yenilenebilir enerji kapasitesi 2022`ye kadar yüzde 43 artacak ...
Belediye, GES`le kendi enerjisini üretecek ...
Türkiye’den ablukadaki Gazze’ye dev enerji desteği ...
 
Tamamı için tıklayınız.  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: